لوازم و تجهیزات پاورلیفتینگ

 

 

در رقابت های پاورلیفتینگ به منظور ثبت رکورد مطلوبتر و ارتقای سطح کیفی مسابقه٬ شرکت کنندگان مجازند از لوازم پاورلیفتینگ مانند:(بنچ يا سوت پرس سينه٬سوت اسکوات٬مچ بند٬زانوبند٬کمربند و ...) در مسابقات رسمي استفاده کنند. تمامي اين تجهيزات علاوه بر نقش ساپورت و پشتيبانی از رکورد تا حدود زیادی ضريب آسيب ديدگي در حين اجرای حرکات سه گانه را کاهش مي دهند. از طرفی برای به کارگيری اين لوازم ميبايست با شرايط ويژه آنها آشنائی کامل داشته باشيم.

لذا براي استفاده از لوازم و تجهيزات پاور ليفتينگ در مسابقات٬ بايستي در جلسات تمرين٬ با لوازم شخصی و تخصصی خود رکورد گيري را(با رعایت موازین و قوانین داوری) به کرات مرور کنيم تا در شرايط مسابقه به ويژگيها و اصطلاحا قلق های لوازم خود تسلط کافی و لازم را داشته باشيم .به همین منظور صرفا دارا بودن لوازم را نمیتوان به منزله ثبت رکورد بالاتر تلقی نمود و چه بسا شرکت کنندگانی که با کلیه تجهیزات حتی قادر به ثبت ۲۰٪ رکورد خود نیستند و به سادگی از گردانه مسابقات حذف میشوند.

                                          بنچ یا سوت پرس سینه

                

                              

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید ٬بنچ یا سوت پرس سینه در حقیقت٬ نوعی لباس و تی شرت با الیاف و جنس استرچ فوق العاده ضخیم و الگوی دوخت منحصر به فرد میباشد.

 این لباس با جلو راندن شانه ها و بالا نگه داشتن دست ها باعث سهولت در پرس شدن وزنه (کنده شدن وزنه از روی سیه) و صاف شدن دست ها میشود.بنچ ها تک سایز میباشند و برای تهیه آنها میبایستی اندازه و سایز بازوها ٬دور سینه٬ پهنای شانه و ... را دقیقا محاسبه و در خواست خود را به مراکز و نمایندگی های معتبرارسال نمائید.از جمله کمپانی های معروف و معتبر ارائه بنچ میتوان به دو شرکت اینزر( INZER ) و کاتانا ( KATANA ) اشاره نمود که محصولات هر دو کمپانی به سادگی در کشور ما قابل تهیه و استفاده میباشد.بنچ ها بسته به نوع کاربری و مرغوبیت مابین ۱۵ الی ۳۵ کیلوگرم افزایش رکود را سبب میشوند البته به یاد داشته باشید که هر مقداربه بنچ خود تسلط بیشتری داشته باشید قطعا رکورد بهتری را ثبت خواهید کرد.همانطور که در بالاذکرشد الیاف بنچ استرچ بسیار ضخیم است واین ضخامت باعث کاهش دامنه حرکتی شانه ها و اصطلاحا خشک شدن شانه ها میشود در این حالت وزنه به طور عمود روی سینه پرس نمی شود( زیرا شانه و دست از انعطاف کافی و لازم برخوردار نیستند) و میله به دوسمت سر یا شکم میل میکند ٬لذا درهنگام استفاده از بنچ٬ هوشیاری و احتیاط را سرلوحه کار خود قرار دهید تا مبادا دچارسانحه و آسیب دیدگی شوید.                                                                                                    

                                                           سوت اسکوات

                 

              

همانطور که در بالا مشاهده کردید سوت اسکوات از لحاظ ظاهری شبیه به دوبنده کشتی میباشد و از نظر جنس و الیاف همانند بنچ از استرچ ضخیم تهیه می شود.سوت اسکوات با عمود نگه داشتن کمر وانقباض عضلات چهار سر سبب بهبود و افزایش چشمگیر رکورد و با ایجاد حالت فنریت سبب پرتاب شدن وزنه به بالا و غلبه ناگهانی بر جاذبه زمین می شود. در همین هنگام اگر ورزشکار از تجربه کافی برخوردار نباشد و موفق به حفظ تعادل خود نشود قطعا حادثه ناگواری به وقوع خواهد پیوست.تهیه سوت و سایر لوازم پاورلیفتینگ نیز همانند تهیه بنچ پرس سینه که در مطلب قبلی ذکر شد میباشد.

                                                                                                                                                                                    

                            

از سایر لوازم و تجهیزات پاورلیفتینگ می توان به: کفش اسکوات ٬مچ بند٬ زانوبند٬ کمربند٬بندلیفت٬گچ دست و ... اشاره نمود.البته استفاده از بند لیفت در برخی مسابقات رسمی ممنوع میباشد.سایر لوازم نیز مانند:مچ بند ٬زانوبند و کمربند علاوه بر افزایش ضریب امنیت مفاصل مچ ٬زانو و ستون فقرات با ثابت نگه داشتن این مفاصل سبب افزایش رکورد در حرکات سه گانه می شوند.

تمامی این لوازم و تجهیزات نیز توسط دو کمپانی مذکور ( INZER وTITAN ) در سطح کلان تولید و عرضه می شوند و امروزه به راحتی در اختیار پاورلیفترهای ما قرار میگیرند.

جهت تهیه لوازم و تجهیزات پاورلیفتینگ از جمله:کفش اسکوات٬ بنچ پرس سینه ٬سوت اسکوات ٬مچ بند ٬زانوبند ٬گچ دست٬کمربند٬کپسول آمونیاک٬ چسب گوی و ... با نمایندگی انحصاری شرکت اینزر و تایتن در کشور تماس حاصل نمائید.

شماره فکس:۶۶۵۰۴۶۲۸                                   شماره تماس تهران:۶۶۵۲۰۷۹۷ و۶۶۵۲۴۹۳۰

در ضمن تحویل لوازم فوق فوری و بدون سفارش می باشد.               

                                                                                                                                                          

                                                                                                                                                        مهدی شفیعی

                

                  دوپینگ و استروئیدهای آنابولیک

 

استروئید به کلیه داروهایی اطلاق می شود که در آنها انواع هورمون اعم از انسانی و حیوانی استفاده شده باشد. پر واضح است که استفاده از استروئیدهای آنابولیک به منزله دوپینگ طلقی شده وعلاوه برعوارض جانبی بسیار٬ورزشکار را با محرومیت های بلند مدت در زمینه مربیگری٬ارتقا درجه ٬شرکت در مسابقات و ... مواجه می سازد.

استروئیدها از طریق برهم زدن توازن و تعادل دستگاه هورمونی بدن(افزایش و کاهش تستسترون و استروژن) باعث ایجاد قدرت کوتاه مدت و کاذب درورزشکار می شود .جالب است بدانید که همین ایجاد قدرت کاذب٬ در اغلب موارد علت اصلی آسیب دیدگی و جراحت در ورزشکاران قدرتی به حساب می آید. هنگامی که فیبر و تارهای عضلانی آمادگی پذیرش و مهار وزنه مورد نظر را نداشته باشند٬ این فشار بیش از حد ٬از طریق تاندون ها و لیگامنت ها به مفاصل و استخوان ها انتقال مییابد و در نهایت موجب پارگی تاندون٬ سائیدگی یا در آمدن سر استخوان از مفصل (در رفتگی) میشود.ازطرفی استروئیدها با ایجاد انقباض نسبی در عضلات سبب یک اسپاسم (گرفتگی) مزمن در عضلات می شود و این اسپاسم در هنگام اعمال فشار در اجرای حرکات قدرتی دوچندان شده و در کمتر از صدم ثانیه منجر به پارگی وجراحت عضلات میشود. 

گذشته از آسیب دیدگی ها که از عوارض غیر مستقیم مصرف استروئید ها میباشد; میتوان به عوارض جانبی مستقیم آن مانند: ناتوانی جنسی٬ ریزش مو٬ سرطان بیضه ٬سرطان کبد٬ سرطان پروستات٬ ژنیکو ماستی یا زنانه شدن نوک سینه ها٬ جوش و آکنه های بدخیم ٬ درد استخوان ٬متورم شدن پا و ده ها عوارض جانبی  دیگراشاره نمود.

با این تفاسیر استفاده از استروئیدها به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و عوارض جانبی وحشتناک آن به مراتب بیش از افزایش قدرت و توان ناشی از مصرف استروئیدها میباشد.متاسفانه امروزه به علت دسترسی راحت ورزشکاران به این قبیل داروها شاهد مصرف نادرست این مواد با تجویز دوزهای کشنده و مرگبار در سطح سالن های بدنسازی و پاورلیفتینگ هستیم.

انگشت اتهام در این گونه موارد به سمت فدراسیون بدنسازی و سایر تشکیلات سازمان تربیت بدنی نشانه رفته است .فدراسیون محترم با اخذ مبلغی از تمامی اقشار و اصناف و برگزاری کلاس های تئوری و خدائی نکرده عملی این مربیان طراز اول را به جامعه بدنسازی ارسال می کند و این مربیان که امروزه تعدادشان از ورزشکاران این رشته فزونی گرفته است٬ به طور ناگهانی ۲۰واحد انسولین ریگولار را به صورت عمیق عضلانی در سرینی یک طفل معصوم تخلیه میکنند و پس از شرکت در چهلم ایشان تازه متوجه میشوند که دوره انسولین برای حرفه ای هاست ٬ از ۵ واحد شروع وبه ۱۵ واحد ختم میشود و بایستی زیر جلدی یا زیر پوستی تزریق شود.از طرفی هیچ تست دوپینگ یا نظارتی بر سالن های بدنسازی و پاورلیفتینگ وجود ندارد وهمان مربیان کارکشته با سری برافراشته و پس از اتمام ساعت کاری سالن ٬ باشگاه را به تزریقاتی هرکول مبدل می کنند.

اگر قصد شرکت در مسابقات قدرتی را دارید از سرویس بهداشتی مکان برگزاری مسابقه استفاده نکنید٬اگر نتوانستید٬ هنگام ورود به سرویس حتما یک پوتین بپوشید تا مبادا سوزن سرنگ ATP یا تستولیک در کف پای شما فرو برود.

به هر صورت امیدواریم روزی شاهد نظارت٬آموزش و بر گزاری کلاس های توجیهی در سطوح بالا در تمامی نقاط کشور باشیم.

در ادامه از روی ناچاری به توضیح و نحوه مصرف صحیح استروئیدهای آنابولیک میپردازیم زیرا براین باوریم که میان خطرناک و ویرانگر بایستی به ناچار خطرناک را انتخاب نمود و اگر ورزشکاری قصد مصرف استروئیدها را داشت ٬لا اقل اصولی ٬صحیح و با دز مصرفی مناسب استفاده کند.

 

            

 تمامی استروئیدها افزایش قدرت را سبب میشوند ٬منتها برخی از آنها افزایش قدرت بیشتری را حاصل میکنند و از طرفی ازدیاد وزن را سبب نمیشوند وبه این ترتیب به استروئیدهای قدرتی معروف میشوند.

در ادامه استروئیدهای قدرتی و نحوه مصرف آنها را بازگو میکنیم.

۱ـ تستسترون ۲۵۰:سلطان و سر دسته استروئیدها وعامل بد بختی اغلب پاورلیفترها تستسترون میباشد که روزانه ۲میلی گرم در بیضه ها به صورت طبیعی ترشح میشود.تستستون انانتات ٬پرپیونات٬ دکانوات٬ایزوکاپروات ٬سیپیونات و ... همگی متعلق به خانواده تستسترون هستند. تستسترون به علت این که یکی از هورمون های رشد بدن میباشد افزایش قدرت زیادی را سبب میشود وباعث ایجاد عوارض جانبی بالا از جمله ناتوانی جنسی ٬جوش و آکنه های بدخیم٬نارسائی کبد و... میشود.

همانطور که در بالا ذکرشد تستسترون روزانه ۲میلی لیتر به صورت طبیعی توسط بیضه ها ترشح و ساخته میشود. با تزریق تستسترون مصنوعی ٬مقدار این ماده در بدن به حد نساب لازم رسیده ٬و بیضه ها فعالیت خود را به صورت کامل متوقف میکنند. این توقف فعالیت بیضه ها در بلند مدت سبب ایجاد نوعی تنبلی و کم کاری مزمن و همیشگی در بیضه ها شده و سبب ناباروری و ناتوانی جنسی در افراد میشود .در چنین مواقعی استفاده از شک دهنده های بیضه مانند آمپول HCG 5000 شاید مثمر ثمر باشد و فعالیت بیضه ها مجددا از سر گرفته شود.

 بهترین نوع تستسترون برای افزایش قدرت تستسترون پرپیونات میباشد.فرم این دارو تزریقی و به صورت آمپول یک میلی لیتری و با دوزاژ ۱۰۰ و۲۵۰میلی گرم در میلی لیتر در بازار یافت میشود.شوروی وبه طور کلی بلوک شرق این دارو را با دوزاژ بالا و بهترین کیفیت ممکن ارائه می کنند.

مقدارصحیح مصرف تستسترون ٬ ۲۵۰الی ۵۰۰میلی گرم در هفته میباشد که بایستی با فاصله ۳ روزه تزریق شود.اگر از تستسترون ۱۰۰ استفاده میکنید۱ تا ۳بار در طول هفته تزریق را انجام دهید و اگر تستسترون ۲۵۰ مورد استفاده شماست هر۳ یا ۷روز یکبار تزریق کنید.به علت محلول در روغن بودن تستسترون دارو را به آهستگی و به صورت عمیق عضلانی تزریق کنید. مدت دوره تستسترون ۶الی ۸ هفته میباشد.

۲- متیل تستسترون :متیل تستسترون در واقع فرم خوراکی داروی تستسترون میباشد که با افزودن متیل به آن تاحدودی عوارض جانبی آن را کاهش داده اند ولی با این حال متیل تستسترون در زمره سمی ترین داروها برای کبد به شمار میرود که عوارض بالای آندروژنی را سبب میشود.در مجموع فرم تزریقی تستسترون  به مراتب عوارض جانبی کمتری از فرم خوراکی آن ایجاد میکند. متیل تستسترون اولین بار در اردوی تیم ملی  وزنه برداری شوروی سابق استفاده شد و این تیم به عنوان پدیده مسابقات جهانی شناخته شد.

فرم این دارو به صورت قرص ٬ در ورق های ده تائی و در بسته های صدتائی در بازار موجود میباشد.  برای استفاده از این دارو کمی محتاتانه عمل کنید و دوزاژ مصرفی را بین ۱تا۳قرص در طول روز ثابت نگه دارید. استفاده از سم زداهای کبد مانند: قرص ٬Live 52 لیور گل ۲۵۰ و پودر سوربیتول جهت بازسازی سلول های مرده کبد الزامی میباشد.

۳- سوستانون۲۵۰: این دارو از مخلوط ۴ نوع تستسترون دکانوات٬ پرپیونات٬ ایزوکاپروات و فنیل پروپیونات تشکیل شده است که همانند تستسترون افزایش قدرت و حجم عضلات را سبب میشود .عوارض این دارو به علت فیلتر شدن دارو بسیار کمتر از تستسترون میباشد و به همین علت در میان بدنسازان و پاو لیفترها به عنوان محبوبترین استروئید مطرح میباشد. سمی بودن این دارو برای کبد کاملا پذیرفته شده است منتها این دارو نسبت به انواع تستسترون خیلی خوب تحمل میشود.

فرم این دارو به صورت آمپول تزریقی و خلوص ۲۵۰میلی لیتر در میلی گرم محلول در روغن و توسط کمپانی ارگانون Organon ارائه میشود. لازم به ذکراست که کشورهائی چون ایالت متحده٬ مصر و کراچی پاکستان نیز این دارو راتولید می کنند. دوزاژ صحیح مصرف این دارو تزریق ۲۵۰الی۵۰۰میلی گرم(۱یا ۲ آمپول) در هفته میباشد. مدت دوره سوستانون همانند تستسترون میباشد.

۴-بولدنون :این استروئید دارای منشا حیوانیست. بولدنون در اصل هورمون جنسی اسب می باشد ودر کوتاه مدت سبب ایجاد قدرت و استقامت فوق العاده مطلوب جهت اجرای حرکات انفجاری ـ استقامتی مانند وزنه برداری و اسکوات میشود. مکانیزم عملکرد بولدنون بیشتر متوجه گروه عضلانی پا٬ علی الخصوص چهار سر ران میباشد و اغلب پاورلیفترها این استروئید را جهت بهبود رکورد اسکوات وافزایش استقامت استعمال میکنند.

عوارض نسبتا بالای این دارو سبب شده تا بولدنون کمتر مورد توجه پاورلیفترها قرار گیرد.این استروئید به علت دارا بودن صفات جنسی اسب تا حدودی بر روی اعمال و رفتار ورزشکاران تاثیر میگذاردو سبب پرخاشگری ٬افسردگی و در نتیجه از دست دادن گروه دوستان و اطرافیان میشود.

فرم این دارئ نیز به صورت آمپول میباشد و تزریق یک آمپول در طول هفته معقولانه به نظر میرسد.

۵- دکادورابولین: دکادورابولین یا ناندرلون دکانوات ازمشتقات تستسترون میباشد وتمامی خواص تستسترون رابا درصدی کمتر دارا میباشد. این دارو تا حدودی باعث احتباس أب در اندام ها ودر نتیجه افزایش وزن شده و به همین علت این استروئید علی رغم ایجاد قدرت مطلوب٬ در دوران آماده سازی مسابقات قدرتی به کار کرفته نمی شود. عوارض این دارو نسبت به سایر استروئیدها بسیار کم وناچیز ٬در حد جوش های سطحی و اشباع شدن کبد میباشد. در حقیقت این استروئید از جمله ضعیف ترین استروئیدها وباکمترین عوارض جانبی با خاصیت سازندگی بالا میباشد.دکادورابولین همچنین باعث جذب بهتر سنتز پروتئین شده و در طول دوره دکا میبایست پروتئین مصرفی را به مقدار قابل توجهی افزایش دهیم.

بهترین نوع دکادورابولین٬ ساخت کشور هلند و کمپانی ارگانون میباشد که در کشور ما به ندرت یافت میشود.

فرم این استروئید به صورت تزریقی و آمپول ۱میلی لیتری محلول در روغن میباشد.مقدار مصرف این دارو ۲۵الی۱۰۰میلی گرم(۱الی ۴آمپول ۱میلی لیتری) در  طول هفته و به مدت ۶ الی۸هفته میباشد.

                                       

                                                        تصویری از دکادورابولین

۶- متان: متان یک استروئید محض افزایش قدرت میباشد و استفاده از دوزاژ صحیح افزیش وزن ناچیز و قدرت فوق العاده زیاد ایجاد می کند. تولید مرغوبترین نوع این دارو نیز همانند سایر استروئیدهای قدرتی در ید جوامع بلوک شرق از جمله روسیه میباشد. این دارو با آزاد کردن ناگهانی٬ بهینه و هدفمند ادنوزین تری فسفات سبب مهار وزنه های باور نکردنی با ریتم انفجاری میشود.متان نیز همانند دکا دورابولین عوارض خفیفی از جمله خشک شدن دهان و ترک خوردن زبان و... را ایجاد میکند.

فرم متان به صورت قرص خوراکیست و در ورق های ده تائی و بسته های صد تائی قابل تهیه و مصرف میباشد. مقدار صحیح مصرف متان نسبت به وزن افراد متفاوت میباشد ولی مقدار مصرف معمول آن به صورت هرمی و به شرح زیر میباشد:

هفته اول: روزانه ۲عدد           هفته دوم: روزانه ۳عدد               هفته سوم: روزانه ۴عدد   

هفته چهارم:روزانه ۵عدد        هفته پنجم: روزانه ۴عدد              هفته ششم: روزانه ۳عدد

قرص ها را در فواصل زمانی معین با آب فراوان و بعد از غذا میل کنید.

جالب است بدانید که استفاده از متان با این دوزاژ ارائه شده هیچگونه اضاف وزنی را به دنبال نخواهد داشت ٬منتها اگر این دوزاژ را افزایش دهیم این دارو٬ به عنوان یک استروئید افزایش حجم و وزن عمل خواهد کرد.  

۷- دیانابول: این استروئید از نظر مکانیزم عملکرد همانند متان عمل میکند ٬با این تفاوت که احتباس آب وافزایش وزن بیشتری را نسبت به متان سبب میشود.اگر چه دیانابول باعث احتباس آب در عضلات می شود ولی نبایستی از انقباض های عضلانی حاصل از دیانابول غافل شد. استفاده همزمان دیانابول و دکادورابولین از جمله دوره های فوق العاده موثر افزایش حجم و قدرت میباشد.

فرم این دارو به صورت خوراکی و قرص های ۵ میلی گرم میباشد. البته نمونه ۱۰میلی گرمی آن نیز با نام تجاری متاندیون در بازار موجود میباشد. شکل ظاهری این قرص به صورت قلب و ستاره ٬با رنگ صورتی و جنس مستحکم و صیقلی میباشد. این دارو نسبت به متان ٬برای کبد سمی تر است و بعد از پایان دوره میبایستی پاک سازی کبد را به صورت جدی انجام دهید.در برخی موارد آندروژن بالای این دارو سبب ژنیکو ماستی یا زنانه شدن نوک سینه ها میشود.

نحوه مصرف دیانابول ۵میلی گرمی همانند متان به صورت هرمی میباشد.                  

۸- اکساندرلون :اکساندرلون نیز به عنوان یک داروی افزاینده قدرت محض٬ درصدر رنکینگ استروئید های قدرتی قرار دارد. افزایش قدرت این دارو به مراتب از متان و دیانابول بیشتر میباشد و افزایش وزن کمتری را نسبت به دونمونه قبلی ایجاد میکند. اکساندرلون توسط نورون های کبدی به خوبی تحمل میشود به علت وجود آنزیم هضم و جذب که از خصوصیات منحصر به فرد این دارو میباشد به راحتی وارد خون شده و شروع به ساخت ATP دراندام ها میکند. .

فرم این دارو به صورت کپسول و در ورق های ۲۰ عددی عرضه میشود.عوارض جانبی این دارو بیشتر شامل مسمومیت کبد و فشار خون بالا میباشد که با رها کردن سیکل اکساندرلون و پاک سازی کبد هر دو مشکل مرتفع میشود. برای استفاده از دوره اکساندرلون روزانه ۱ الی ۳ کپسول از این دارو را با آب فراوان و بعد از غذا میل کنید.

۹- لازیکز: لازیکز یا فروزماید جز استروئیدها به حساب می آیند. استفاده از این دارو نه باعث افزایش قدرت میشود و نه باعث افزایش وزن وحجم بلکه این دارو در زمره داروهای مدر یا ادرارآور میباشد که سبب کاهش ناگهانی وزن بدن در طول یک یا دو روز میشود. لازیکز از طریق باز نگه داشتن دریچه کلیه سبب دفع و کاهش آب بدن میشود و فرد مصرف کننده ظرف مدت ۱الی ۲ روز ۴ الی ۶ کیلو گرم از وزن بدن خود را از دست میدهد. در حقیقت این کاهش وزن به علت دفع آب و مایعات بدن از طریق تکرر ادرار میباشد.از مهمترین عوارض این دارومیتوان به نارسائی کلیه و کاهش آب و املاح مورد نیاز بدن ودر نتیجه افت فشار خون اشاره کرد.

لازیکز٬ بیشتر مورد استفاده ورشکارانیست که از اضاف وزن بالایی برخوردارند و برای رسیدن به وزن مورد نظر زمان کافی را در اختیار ندارند. استفاده از پودر O.R.S که به راحتی در تمامی داروخانه های سراسر کشور یافت میشود پس از استفاده از لازیکز کاملا ضروری میباشد.

 استفاده از۲الی۳قرص فروزماید در طول دویا سه روز سبب کاهش چشمگیر وزن میشود.البته به علت دفع آب واملاح٬ قدرت نیز دستخوش نوسان میشود.                                                                         

سایر استروئیدها مانند انواع وینسترول (دپو ٬ ستابون و...)٬ هگزاویر٬ پریموبولان٬ آناپولون٬ اکسی متولون و ... علی رغم افزایش قدرت موجب بالا رفتن غیر عادی وزن بدن(به جز وینسترول) میشوند. به همین علت استفاده از آنها در بدنسازی و پرورش اندام رایج تر است.

                                                                                                                                مهدی شفیعی

 

          

            ریکاوری و کاهش عوارض استروئیدهای آنابولیک 

 

             

 مکانیزم عملکرد استروئیدها نیز همانند سایر داروها مبتنی بر آزاد سازی از طریق کبد میباشد و اولین عضو آسیب دیده در اثر مصرف استروئیدها سلولهای کبدی میباشند. استفاده از ۱۵ گرم پودر سوربیتول در سه نوبت مجزا و قبل از غذا باعث احیا و بازسازی سلولهای مسموم و مرده کبد میشود. استفاده از۱الی۳ لیور گل ۱۴۰ یا ۲۵۰ در طول روز نیز باعث پاک سازی کبد و رفع جوش و آکنه های ناشی از استروئید ها میشود. همچنین قرص Live52 نیز در زمره قویترین پاک کننده ها به حساب می آید. مصرف روزانه ۳ استکان از مخلوط عرق کاسنی و خارشتر قبل از وعده های اصلی غذائی٬ کمک شایانی به سم زدائی کبد میکند.

همانطور که در بخش قبلی مطالعه کردید برخی استروئیدها مانند تستسترون سبب تنبلی بیضه ودرنتیجه ناتوانی جنسی میشود. برای رفع این مشکل میبایستی پس از اتمام سیکل تستسترون٬ در مدت سه هفته سه نوبت از آمپول HCG5000 (هرهفته یک آمپول) استفاده نمود تا با اعمال سه شوک متوالی بیضه ها فعالیت خود را آغاز کنند. علاوه برHCG ٬در این دوره از کلومید به میزان ۱۰۰ میلیگرم در روزاستفاده کنید و بعد از تزریق آخرین HCG ٬ قرص کلومید را روزانه به میزان ۵۰ میلیگرم در طول روز و به مدت دو هفته ادامه دهید.

همچنین برای جلوگیری از ژنیکو ماستی (زنانه شدن سینه) به محض احساس درد و تحریک در نوک سینه ها ٬از قرص تامکسیفن استفاده کنید. خوشبختانه این قرص در داروخانه ها به راحتی قابل تهیه و مصرف میباشد. البته به استفاده از تامکسیفن اکتفا نکنید و مشکل خود را با پزشک متخصص در میان بگذارید تا از طریق علمی و پزشکی میزان آندروژن و استروژن شما به سطح متعادل برسد.

در مجموع عوارض استروئیدها بسیار خطرناک و کشنده میباشد لذا خواهشمندیم از اینگونه داروها به شدت اجتناب کنید. سلامتی بزرگترین هدیه الهی از جانب خداوند رحیم و رئوف میباشد;اینجانب به عنوان قهرمان این رشته که تابه حال هیچ سودی به غیر ازآسیب دیدگی و مشکلات ازاین قهرمانی عایدم نشده است٬ به شما ورزشکاران دوستانه توصیه میکنم که این این هدیه الهی را حتی با قهرمانی کشور و جهان معاوضه نکنید.

درصورت مواجهه با پیشنهاد استفاده ازاستروئیدهای آنابولیک٬ آنرا با ما در میان بگذارید تا نحوه مصرف و روش های کاهش عوارض جانبی آنرا در کوتاهترین زمان ممکن به شما ارائه کنیم.

                                                           مهدی شفیعی 

                                                                                                                             Powered By
BLOGFA.COM